خانه » شایعات » شایعات ایرانی » رمزِ برعکس کمکی نمی‌کند؛ فرار کنید!

رمزِ برعکس کمکی نمی‌کند؛ فرار کنید!

معاونت اجتماعی پلیس فتا:

«امکان این‌که شما با وارد کردن برعکس رمز خود قادر به هشدار به پلیس باشید، کاملاً صفراست.»
atm
احتمالاً بسیاری از شما این شایعه‌ را بارها دیده و شنیده‌اید:

اگر سارقان شما را وادار کردند که از کارت عابر بانکتان پول بگیرند، رمز کارتتان را به صورت معکوس (یعنی از آخر به اول) وارد کنید. مثلاً اگر کلمه‌ی عبور شما ۱۲۵۴ می‌باشد، شما عدد ۴۵۲۱ را وارد کنید.با این کار عابر بانک به شما پول می‌دهد، ولی در عین حال دستگاه به صورت خودکار پلیس را در جریان سرقت قرار می‌دهد. این قابلیتی است که تمام دستگاه‌های خودپرداز دارند، ولی اکثر مردم از آن بی‌خبرند!

پلیس فضــای تولید و تبادل اطلاعات عنوان کرد: این امکان کاملاً صفراست. معاونت اجتماعی پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا در گزارشی اعلام کرد که در پی انتشار چنین خبر هایی با بررسی‌های انجام شده مشخص شد شهروندان ایالات متحده‌ی امریکا در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ پست‌های الکترونیکی‌ با متن‌هایی نظیر «دیروز عده‌ای مرا مجبور کردند تا از حساب عابربانکم پول برداشت کنم که با زیرکی رمز خود را برعکس وارد کرده و این امر باعث شد تا پیام خطری برای پاسگاه پلیس ارسال شود» یا «شما با وارد کردن رمز خود به صورت برعکس در هنگام خطر می‌توانید پلیس را آگاه سازید» دریافت می‌کردند.
«چنین تکنولوژی‌ای وجود دارد، اما هیچ‌گاه مورد استفاده قرار نگرفته است و امکان این که شما با وارد کردن برعکس رمز خود قادر به هشدار به پلیس باشید، کاملاً صفراست.»
بر اساس این گزارش، در سال ۱۹۹۴ برنامه نویسی به نام «ژوسف زینگر» این طرح را به دولت ایالات متحده ارائه داد، اما هیچ‌گاه مورد استفاده قرار نگرفت. در سال ۲۰۰۹ زینگر با رشد و توسعه‌ی برنامه‌ی خود از دولت مجدداً خواست که این طرح به عنوان حفاظت از شهروندان مورد استفاده قرار گیرد که دولت نیز به ایالت «ایلنوی» دستور داد این طرح را اجرا کند. اما بانک‌ها در آن زمان این امر را رد کردند و با بیان این که سیستم‌های حفاظتی آنها نیازی به چنین نرم‌افزاری ندارد از این طرح استقبال نکردند. یکی از دلایلی که این طرح هیچ‌وقت مورد استقبال قرار نگرفت وجود ارقامی نظیر ۸۸۸۸ یا ۳۴۴۳ است که در هنگام معکوس کردن باز همان رقم است و از این رو چون احتمال خطر بیشتری برای فرد مورد زورگیری پیش می‌آمد و او را بیشتر در معرض خطر قرار می‌داد، پرونده‌ی این طرح بسته شد. معاونت اجتماعی پلیس فتا با رد شایعاتی مبنی بر برعکس زدن رمز عابربانک از هموطنان خواست در هنگام استفاده از سیستم‌های خودپرداز و پایانه‌های فروشگاهی در هنگام خرید از فروشگاه‌ها رمز کارت را شخصاً وارد کرده و هرگز آن را بیان نکنند. هیچ‌گاه رمز کارت خود را در پشت کارت یادداشت نکنند و رمز کارت خود را روی کاغذ و در کیف پول خود قرار ندهند. در هنگام استفاده از دستگاه‌های خودپرداز توجه لازم را به صفحه‌ی کلید داشته باشند و دقت کنند بصورت یک پوشش نصب نشده باشد یا تجهیزاتی نظیر دوربین را در بخش سایه‌بان نصب نکرده باشند. از قرار دادن رمز کارت خود به دوستان و همکاران جداً خودداری کنند. رمز کارت خود را به صورت دوره‌ای تغییر دهند و حتماً سعی کنند از شماره‌هایی که قابل حدس زدن هستند نظیر سال تولد، ازدواج یا شماره‌ی شناسنامه یا اول و آخر شماره‌ی تماس خودداری کنند.
(روزنامه‌ی ایران – شماره‌ی ۵۰۶۷ – ۹۱/۲/۱۳)

لذا برای امنیت خود از سارقین فرار کنید یا متوسل به زور شوید! رمز خاصی برای کمک به شما وجود ندارد و مسلماً پلیس، آخرین گزینه‌ی کمک به شماست!

** این مطلب، روز جمعه ۳۰ نوامبر ۲۰۱۲ در صفحه‌ی فیس‌بوک «ستاد مبارزه با چرندیات» منتشر شد.

رمزِ برعکس کمکی نمی‌کند؛ فرار کنید!, ۴.۷ out of ۵ based on ۳۹ ratings
اجتماعی باشید! به اشتراک بگذارید...

  ۷ دیدگاه

  1. رد کردن این موضوع خیلی سادست! چرا که اگه درست می بود، اگر کسی رمزش متقارن می بود – مثلا ۱۲۲۱ یا ۲۷۷۲ و …- هر دفعه که رمزش رو میزد اون اتفاق براش میفتاد.
   آقا من یه مطلب دارم، چی کار کنم!؟ بفرستم یا چی؟!

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +8 (from 14 votes)
  2. من نمی دونم کسی تا حالا فکر نکرده ما رمزهایی مثل ۱۱۱۱ و ۱۳۳۱ و … داریم!!!!

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +4 (from 8 votes)
  3. بعید به نظر میرسید ولی من میخواستم اینو از بانک بپرسم D:

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +3 (from 3 votes)
  4. در اینگونه موارد یا پولتان را به اقا دزده بدهید یا با او درگیر شوید یا فرار کنید ولی از پلیس کمک خواستن همانا و همه پولتان را از دست دادن همان…

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +14 (from 16 votes)
  5. اینکه برخی ممکنه رمزی برای کارت بانکی خودشون اعدادی رو انتخاب کنن که برعکس اون با خود اون برابر باشه درسته ولی رایانه خیلی راحت میتونه این موضوع رو تشخیص بده و مثلا در موقع انتخاب رمز اینجور رمزها رو قبول نکنه و یا برای اینجور رمزها سیستم خبر کردن به پلیس رو غیر فعال کنه .
   البته منظورم این نیست که چنین سیستمی در عابر بانکها وجود داره ولی این که گفته شده به خاطر اینجور رمزا بانکها این سیستم رو رد کردن هم نمیتونه درست باشه.
   به هر حال اگه امکان قراردادن چنین سیستمی هست بهتره اون رو فعال کنن .

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +14 (from 14 votes)
  6. خب برای این هم راحل اینه که رمز اضطرار تعیین کنن یعنی مثل رمز دوم کاربرا یه رمزی تعیین کنن که وقتی اون وارد بشه عملیات تماس با پلیس انجام بگیره رد کردنش احمقانه بوده چون همین که دزدا بدونن اینجور چیزی هست آمار دزدی پایین میاد

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +6 (from 8 votes)
  7. با سلام…ایا می بینید که در اکثر این شایعات عدد ۹ تکرا می شود؟
   ۹ میلوین ایرانی در هولئکاست مردند
   ۹ معلوم با هم از خط گذتشند
   کودکی که در ۹۰ سالگی بدنیا امد

   من بعنوان فیزیکدان ۵ سال پیش در همین سطحی که امروز شما قرار دراید قرار داشتم..و فقط فرمولهای فیزیک را می شناختم..تا اینکه متوجه شدم حوزه هایی فرکانسی وجود دارد که انسانها قارد به دیدنش نیستند ولی الارم های مشابهی را با دیدن این حوزه ها گزارش می دهند..
   و عدد ۹ نشانه رسیدن انسانها به سطح روح جمعی است..که رد مباحث عرفان کیهانی برای اولین بار نظریاتی ارایه داده شده است..البته رد نظریه ایی بیان کردم که معقولات عرفان کیهانی به هیچ وجه علمی نیست ولی خودم این حرف را قبول ندارم ..زیرا برای استفاده شخصی توانسته ام ان را علمی کنم..و بنا ندارن انرا علنی کنم…

   به هر حال تا شما بخواهید بفهمید من چی میگم….دنیا از اخرش هم گذتشه

   نمونه دیگر مربوط به انیشتین است..اقای مهدوی کنی سال پیش اعلام میکند انیشتین مسلمان شده…واقعا ایا او عقلش را زا دست داده؟یا فرکانسهای خاصی را بزبان سمبلیک دارد دریافت میکند و یمخاهد گزارش بدهد؟

   تو که نا خانده ایی علم سماوات
   تو که نابرده ایی ره در خرابات
   به یاران کی رسی هیات هیات

   بنابراین شایعه نوعی سیتم بیرون ریزی در انسانها برای گزارش سطوح فرکانسی است که می بینند اما قادر به عقلانیزه کردن انها نیستند….بنابراین شایعه بدان معنا نیست که انسان موجودی بی شعور است.بلکه بدان معناست که قسمت های ژرفتری از انسان کشف ناشده باقیست..
   البته رد عرفان کیهاین سعی شد پرده برداری شود..که عملا این تز شکست خورده ماند و فردی مثل من که به موفقیت رسید بنا ندارم چیزی را علنی کنم..
   و اسلام

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: -2 (from 4 votes)

  دیدگاهتان را ثبت کنید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

  *


  به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.

  theme
  ?>