خانه » آموزش و توضیحات » اپیزود هشتم پادکست گمانه – گیاه‌خواری

اپیزود هشتم پادکست گمانه – گیاه‌خواری

در چند دهه‌ی اخیر رژیم غذایی گیاه به سرعت طرفداران بسیار را به خود جلب کرده. از وجتریینیسم، خام‌گیاه‌خواری تا وگانیسم. شاید برای بسیاری از شما این سوال مطرح باشد که اصولا چند نوع وجتریینیسم وجود دارد و تفاوت آن‌ها در چیست؟ و اینکه این سبک زندگی چه تاثیراتی بر سلامت افراد دارد. در این قسمت از پادکست گمانه سعی می‌کنیم به تعداد زیادی از سوال‌های مطرح شده در این مورد پاسخ دهیم. همراه ما باشید.

11

هشتمین قسمت پادکست گمانه با عنوان «گیاه‌خواری»، با هوستینگ ادمین ۰ و ۱۳ و حضور آرش (متخصص تغذیه) در اختیار شما گذاشته می‌شود.

 

لینک دانلود فایل کم حجم این قسمت

حجم‌های مختلف این اپیزود برای سهولت در دسترسی در کانال تلگرام گمانه قرار خواهد گرفت:
https://telegram.me/gomaneh

 

در قسمت اول برنامه با حضور مهمان درباره‌ی موارد زیر صحبت خواهیم کرد:

• گیاه‌خواری چیست و چه انواعی دارد.

• چرا بعضی از افراد رژیم غذایی گیاهی را انتخاب می‌کنند.

• به طور کلی اثرات گیاه خواری و وگانیسم بر سلامت افراد چیست؟

• اثرات زیست‌محیطی گیاه‌خواری چیست؟

• اثرات رفتاری این نوع سبک زندگی چیست؟

• آیا افراد در هر شرایط امکان انتخاب رژیم غذایی گیاهی را دارند.

• آیا گیاه‌خواری یک مد و ترند است یا سابقه‌ی تاریخی دارد؟

• در نهایت اگر رژیم غذایی گیاهی را انتخاب کرده‌اید یک متخصص تغذیه چه پیشنهاداتی برای شما دارد؟

و در ادامه‌ی برنامه درباره‌ی موارد زیر صحبت خواهیم کرد:

• فاجعه‌ی مقاوم شدن به آنتی‌بیوتیک‌ها و ساخت آنتی بیوتیک‌های جدید با پژوهش و مطالعه‌ی شیر مادر

• کشف هیجان‌انگیز (شاید) نهمین سیاره‌ی سامانه‌ی خورشیدی

• اسطوره‌های کهن و بعضا مذهبی از کجا ریشه‌گرفته‌اند (پان‌بابیلونیسم)

• چرا بد دهنی و فحاشی مد شده و تاثیر آن بر محیط کار چیست و چگونه می‌توان از آن جلوگیری کرد؟

لینک مقالات ارائه شده در این قسمت:

Breast milk protein could be used in fight against antibiotic resistance

Ninth Planet May Exist Beyond Pluto, Scientists Report

Fairytales much older than previously thought, say researchers

It’s official: Workplace rudeness is contagious

Panbabylonism

پان بابیلونیسم

موزیک‌هایی که در این قسمت می‌شنوید:

Desireless – Voyage Voyage
Roxette Sleeping In My Car

Be Sociable, Share!

۶ دیدگاه

 1. لطفاً در تلگرام آپلود کنید.

  با سپاس

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. سلام به ادمین های عزیز
  اگر در برنامه های بعدی با افرادی که از بدو تولد گیاهخوار بودند یا پدر و مادرانی که فرزندان خود را با این سبک زندگی پرورش داده اند مصاحبه یا مکاتبه نمایید و نظرات ایشان را نیز ارائه کنید سوالاتی که در این شماره بدون جواب ماند پاسخ داده خواهد شد.
  موفق باشید?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 3. سلام.
  من گیاه‌خوارم.
  این رژیم کاملا سالم هست. اما همونطوری که آقای دکتر گفتن می‌تونه ناسالم هست. اما این نکته رو می‌خوام ذکر کنم که گیاه‌خواری نبود موادی در رژیم‌هاست. و الزاما یک رژیم گیاه‌خواری نداریم. یک نفر می‌تونه گیاه‌خواریش رو با روزی ۱۰ تا گیاه مختلف بگذرونه و یکی با هر روز فقط برنج خوردن. همونطوری که بی‌خدایی یک دین نیست، گیاه‌خواری هم یک رژیم نیست.

  غیر از این من باید بگم هر چند با جواب‌های کلی صحبت مشکلی ندارم. اما یکم حالت دفاعی بهم دست می‌ده وقتایی که اینطوری سوالات رو مطرح می‌کنین. مطمئن نیستم که شما گیاه‌خوارین یا نه. اما کاش یکم نوترال تر سوالاتتون رو مطرح می‌کردین. شاید مثلا چند سوال که نگاهی انتقادی به سایر شیوه‌هاست رو هم مطرح می‌کردین شاید بهتر بود.

  در نهایت باید تشکر کنم از آقای دکتر که هر جا که می‌دونست جواب داد و هر جا که نمی‌دونست جوابی نداد.
  من هم علم بیشتری ندارم نسبت به تاریخ گیاه‌خواری. اما چند موردی رو ذکر می‌کنم:
  ۱. در تاریخ تکاملی انسان‌ها (یا اجدادشون) اول گیاه‌خوار بودند. بعد گوشت‌خواری رو ادپت کردن. بعد انسان‌خواری. اما بعد باز برگشتند به گوشت خواری. در حال حاضر در جوامع غربی گوشت خواری داره کمی کاهش پیدا می‌کنه. (قابل توجه نیست نسبت به کل جمعیت. اما با قانون دوبرابر واقعا سرعت بالاییه.) همچنین در مناطقی مثل آفریقا و جهان چهار و کشورهایی که تازه از حالت توسعه نیافته به درحال توسعه رسیدن،‌ گوشت خواری داره افزایش پیدا می‌کنه.
  ۲. الزاما دین‌ها نبودند که محدودیت نبود گوش رو بوجود آوردند. هرچند شاید بزرگترین تاثیرات توسط ادیان بوده. اما هر از گاهی مکتب فلسفیی بوجود میومد که گیاه‌خواری درش تشویق می‌شد.
  و چند نکته خارج از بحث تاریخ:
  ۱. گیاه‌خوارها الزاما بخاطر این دو دلیل گیاه‌خوار نمی‌شن و در سالهای اخیر افرادی (مثل من) به دلیل پایداری و محیط زیست گیاه‌خوار شدن.
  ۲. به نظر من بحث تکاملی باید واقعا مورد بحث قرار بگیره. خیلی‌ها برای تغییر نکردن، به تکامل به شکل یک دستور الهی نگاه می‌کنن. در حالی که الزاما فرگشت ثابت نیست. و نسبت به هزینه‌‌ی محیط زیستی (گرمایش زمین) که ممکنه منجر به انقراض نسل بشر بشه، واقعا نیاز چندانی به گوشت نداریم.
  ۳. با توجه به حرف‌های آقای دکتر و مطالعه مطالعاتی که تونستم دستم رو روشون بگذارم (به چند تایی دسترسی نداشتم. یا به علت قدیمی بودن -۱۹۴۰ ۱۹۵۰- مطالعه نکردم.) ما انسان‌ها نیازی به گوشت نداریم. بلکه نیازهایی داریم که معمولا با گوشت تامینشون می‌کنیم.
  ۴. جواب خیلی از مواردی که آقای دکتر درشون متخصص نبودن و از بزرگواریشون هم این رو ذکر کردن در منابع بهتری در اینترنت موجوده. متاسفانه من فقط با متخصصین انگلیسی زبان در ارتباطم. اما مثلا افرادی مثل پیتر سینگر به لحاظ اخلاقی خیلی می‌تونن موضوع رو باز کنن. البته افرادی هم هستند که در حوزه‌ی تازه وارد اکو-اتیکس (اخلاق محیط زیست) وارد شدند. همچنین جناب آقای دکتر وهاب زاده کتابی ترجمه کرده از انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد به اسم «اخلاق محیط زیست» که نظریات کلاسیک (مثلا ۳۰ سال پیش چون واقعا تازست) این حوزه درشون موجوده.
  ۵. یک سوال اخلاقی که پیش میاد اینه که آیا زمانی که شما جون یک موجود دیگه رو می‌گیرین، این یک حق و انتخاب شخصی محسوب میشه و بقیه نباید درش دخالت کنن؟ آیا این رفتار فقط برای انسان‌ها صدق می‌کنه (کمی پیش فقط سفید پوست‌ها) یا ســـایــــر حیوانات هم در این دسته بندی قرار می‌گیرن؟
  ۶. به لحاظ اکولوژیک هم می‌شه سوالی کرد که زمانی که افراد دارن مصرف بیش از حد گوشت رو می‌کنن آیا با فاجعه تراژدی منابع باز رو به رو می‌شیم؟ آیا نباید این قضیه کنترل بشه؟
  ۷. دو سوال قبلی باعث نمی‌شه که از نظر من تبلیغ گیاه‌خواری به شکل اگرسیو ایده‌ی خوبی باشه. من روانشناس اجتماعی هستم و می‌دونم که این روش روش پایداری نیست. اما شاید نگاه به قضیه از دید مخالفان گونه‌گرایی هم بد نباشه و کمک خوبی بکنه که ما رو درک کنین.
  ۸. خیلی خوشحالم که در این پادکست اتفاق نیفتاد و کاملا علمی پیش رفت. اما بعضی وقت‌ها پادکست‌هایی که با تفکر انتقادی گیاه‌خواری رو بررسی می‌کنن، گیاه‌خوارها رو کلیشه‌ی هیپی‌ها یا یک تفکر مد جدید می‌دونن.
  ۹. آیا زمانی که دلیل محکمی پشت یک ترند هست، اون ترند بد محسوب می‌شه؟ بعضی از ترند‌ها بسیار پایدار بودند. (منع برده داری، منبع خوردن انسان، فمنیسم)

  در نهایت بی‌نهایت شکر گذارم و این پادکست رو با سایر دوستان گیاه‌خوارم یا بچه‌هایی که در حال گیاه‌خوار شدن هستند به اشتراک گذاشتن به امید این که حساب شده‌تر عمل کنند و تصمیم بگیرند 🙂

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 4. فکر کنم که در مورد مقاوم شدن آنتی بیوتیک ها یک اشتباهی داشتید. اینکه در اثر استفاده زیاد از آنتی بیوتیک ها ٬ مقاومت دارویی پیش میاد درسته. ولی دلیل ش این نیست که آنتی بیوتیک ها از طریق گوشت و مرغ و به دلیل شکسته نشدن مولکولها وارد بدن من میشم. متاسفانه شرایط از وخیم تر است. مقاومت در بدن ما ایجاد نمیشه. بلکه در باکتری ها ایجاد می شه و در نتیجه من نوعی ٬ چه گوشت و مرغ مصرف کرده باشم چه نکرده باشم ٬ اگر در معرض یک باکتری مقاوم قرار بگیرم ٬ شانس درمانم با آنتی بیوتیک های موجود کاهش پیدا میکنه.
  در واقع ما در مقابل یک خطر جمعی قرار داریم و کافی نیست اگر من به تنهایی گوشت بیو بخورم ٬ تا مقاوم بشم. همه ٬ یا گروه زیادی باید این کار رو بکنند.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 5. منم گیاهخوارم به دلیل اخلاقی.
  همیشه هم سکس رو مثال میزنم.میگم آدم متاهل مگه هیچ وقت عمرش وسوسه نمیشه؟ولی اخلاقیات میگن گه نه!
  از نظر سلامتی هم با آقای آرش خان موافقم که با گوشتخواری هم میشه سالم موند ولی گیاهخواری هم رژیم سالمی هست

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

لطفا این معادله را حل کنید! *

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.

theme
?>