خانه » The Art of Science » تئوریِ همه چیز «مدل استاندارد»

تئوریِ همه چیز «مدل استاندارد»

فرض می‌کنیم که شما آن قدر بلند پرواز هستید که تلاش کنید تمام چیزهایی که در جهان قابل مشاهده هستند را فقط در یک معادله ریاضی تشریح کنید.

Untitled-1

خوب، اما این معادله شامل جاذبه یا چند چیز کوچک دیگر نمی‌شود. اما نکته اینجاست که این معادله با دقتی باورنکردنی تشریح می‌کند که زمین از چه چیزی ساخته شده، چه چیزی باعث می‌شود که خورشید همچنان مشتعل باشد، چه چیزی به شما اجازه می‌دهد که نفس بکشید، طعم ها را بچشید، چمن‌ها را کوتاه کنید چیزی را منفجر کنید، یا ویدئوهای اینترنتی را تماشا کنید؛ همه در یک معادله. و با تواضع تمام آن را «مدل استاندارد» می‌نامیم.

حتی زمانی که دقیق‌ترین تئوری علمی را کشف کنند باز هم فیزیکدان‌ها متواضع هستند. هم اکنون جهان مکان بسیار بزرگی است (شاید حتی بی‌نهایت بزرگ) بنابراین کاملا منطقی است که فکر کنیم، ممکن است به بیش از تنها یک معادله برای توضیح همه این‌ها نیاز داشته باشیم. پس چرا مدل استاندارد تا این حد ساده است؟

برای کسانی که آشنایی خاصی با این فرومول ندارند، آن بیشتر شبیه به یک دستور آشپزیست. پس دقیقا مانند یک دستور پخت کیک فرض می‌کند که شما از قبل می‌دانید که چه طور آرد را الک کنید، سفیده تخم مرغ را هم بزنید، اجاق را آماده کنید و گندم برویانید. این معادله هم فرض می‌کند که شما از قبل با انتگرال‌های خطی، تئوری‌های اندازه‌گیری و غیره آشنا هستید. بنابراین این معادله چیزی بسیار بیشتر از آنچه به نظر می‌آید است. پس چرا این طور به نظر می‌رسد که مجموعه‌ای کوچک از قوانین ریاضی به طرز غیرقابل باوری بر جهان حاکم هستند؟

این پرسش عمیقی است که پاسخی به آن داده نشده است، اما داده‌ها نشان می‌دهند که زبان کیهان ریاضی است. چند ذره بنیادین بردارید آن‌ها را در یک مسیر تلاقی با انرژی زیاد قرار دهید و بوم! وقتی جرقه‌ها به پرواز در آمدند مدل استاندارد آتش‌بازی را توصیف می‌کند؛ با دقت دوازده رقم اعشار.

به هرحال، در مطالب بعدی همه عوامل جالبی که مدل استاندارد را می‌سازند، توضیح خواهیم داد؛ مثل میدان‌های کوانتومی، نیروهای بنیادی، کوارک‌ها، گلوئون‌ها، ذرات شبح مانند و البته، هیگز فیلد. ماموریت بسیار بلند پروازانه‌ای است و ما امیدوارم که برای آن آماده باشید.

ترجمه زیرنویس : میثم امیدواری
Created by: MinutePhysics

 

لینک ویدیو اوریجینال بدون زیرنویس فارسی

 

مشاهده ویدیو با کیفیت HD در Art of Science

 

مشاهده و دانلود در آپارات

 

دانلود با حجم  ۶.۶۱ مگابایت از مدیافایر

 

ویدیوهای گروه نشر دانش گمانه با حجمی کمتر از ۱۰ مگابایت در مدیافایر

Be Sociable, Share!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

لطفا این معادله را حل کنید! *

به صورت خودکار کلمات فینگلیش را به فارسی تبدیل کن. در صورتی که می‌خواهید انگلیسی تایپ کنید Ctrl+g را فشار دهید.

theme
?>