خانه » بازتاب گُمانه

بازتاب گُمانه

در این صفحه به بازتاب گُمانه در سایتها، وبلاگها و خبرگزاری ها می پردازیم. اگر شما نیز در باره ما مطلبی قلمی کرده اید لینکش را برای ما بفرستید.

—————————————————

 

 عصیان/نیما اکبرپور

گمانه، سایتی برای مبارزه با شایعه

گمانه و ستاد مبارزه با چرندیات بسیار ارزشمندند و تلاشی هستند برای ایجاد شفافیت در حوزه رسانه‌های اجتماعی. رسانه‌هایی که هنوز ساختار تعریف‌شده مشخصی ندارند، هنوز در آزمون و خطایند و رفتار جامعه با آنها چارچوب مشخصی ندارد.

—————————————————

13568806331

مجله دانستنیها/شماره ۷۰ مورخ ۹ دی ۱۳۹۱

یکی از معضلات بزرگی که دامن بشریت را گرفته، قبول کردن حرف های بی پایه و اساس بدون لحظه ای تفکر است. بد نیست یک جایی مثل «ستاد مبارزه با چرندیات» به نحو جدی درباره این قبیل حرف های مفت اطلاع رسانی صحیح کند تا آرام آرام همه یاد بگیرند خودشان پیش از پذیرفتن حرف های گنده و مفت، یک کم درباره اش فکر کنند.

توضیح گمانه: این مطلب در نسخه آنلاین این مجله آرشیو نشده است.

—————————————————

asia

روزنامه آسیا/‫ محمد رضا دفتری/ صفحه ۵ مورخ سوم بهمن ماه ۹۱

شایعات دراینترنت‬ ‫را برملا خواهیم کرد‬

اگر روزانه صندوق پستی خود را باز کنید و یا در شبکه های اجتماعی گشتی بزنید اخبار، شایعات و گفت ههایی را م یبینید که به اشخاص و مکان های مختلف نسبت داده شده است، اما آیا همه آنها واقعیت دارند؟ این شایعات همواره دست به دست نه در دست ما ایرانی ها، بلکه در تمامی دنیا رایج است و با توجه به گسترش اینترنت و شبکه های اجتماعی در دنیا این شایعات قدرت بسیار زیادی در میان مردم پیدا کرد هاند و بسیاری از اینها در میان واقعی تهای روزمره زندگی رواج پیدا کرده اند. این سخنان واقعیت است یا شایعه؟! در گشت و گذاری که در اینترنت داشته ایم به یک سایت بسیار جالب برخورد کردیم که نام خود را «ستاد مبارزه با شایعات » در شبکه های اجتماعی و اینترنت گذاشته است.
این سایت بسیاری از مواردی را که در دنیا و حتی در ایران به صورت شایعه و یا واقعیت مبهم تشخیص داده شده است، بررسی و نتیجه آن را اعلام میکند. برای اینکه اطلاعات خود را در این زمینه بهبود ببخشید و فاصله خود را با عامه مردم که بسیاری از این شایعات را به واقعیت تبدیل کرد هاند بیشتر کنید، به این سایت سری بزنید.

این مطلب را می توانید در قسمت آرشیو روزنامه آسیا در صفحه ۵ روز ۳ بهمن مشاهده بفرمایید.

—————————————————

Hamshahri

روزنامه همشهری/زهرا رفیعی/ صفحه ۱۶ مورخ ۷ بهمن ماه ۹۱

شایعات مجازی

در میان کم کاری های مراکز علمی، عده ای داوطلب در شبکه های اجتماعی شایعات را یافته و با سند و مدرک اقدام به رد آنها می کنند آنها به نوعی «ستاد مبارزه با چرندیات» را راه انداخته اند و با کلاغهایی که به اندازه «۴۰ کلاغ» دروغ می گویند مقابله می کنند

لینک این مطلب در همشهری آنلاین

 

—————————————————

پایگاه خبری- تحلیلی پویش/مشهود صفر

مصاحبه/هدف کلی ما ایجاد روحیهٔ شک و پرسشگری است

مدتی است در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، صفحه‌ای شروع به کار کرده است که یک ایدهٔ ساده دارد: “برملا ساختن خبرهای غیرواقعی موجود در فضای مجازی”

این صفحه نام «ستاد مبارزه با چرندیات» را برای فعالیتش انتخاب کرده است. این صفحه چند ماه بعد از شروع به کار در شبکهٔ اجتماعی فیسبوک و پس از آنکه با استقبال زیاد مخاطبان روبرو شد، تصمیم به راه‌اندازی سایتی با نام «گمانه» کرد تا وجهه‌ای رسمی‌تر به فعالبتِ خود ببخشد.

در چند هفتهٔ اخیر، رسانه‌های کتبی و مجازی کشورمان در نشریات خود بسیاری از فعالیت‌های این سایت را بازتاب دادند و از آن به عنوان پدیده‌ای جدید و مغفول مانده در جامعهٔ شایعه زدهٔ ایران نام بردند.

—————————————————

ایده بکر/سهیل قدری

ستاد مبارزه با شایعات در شبکه های اجتماعی و اینترنت

گمانه با هدف اطلاع رسانی و مانیتور کردن شایعات (” چرندیات “) منتشر شده در فضای وب و شبکه های اجتماعی و شفاف نمودن حقیقی بودن آنها، از ترویج دروغ ، نشر خبرهای کذب و سواستفاده های اینترنتی جلوگیری می کند. گمانه در سه دسته بندی شایعات ایرانی ، شایعات خارجی و داستان های واقعی به تفکیک موضوعات و خبرهای پخش شده می پردازد و درستی و یا نادرستی آنها را بر اساس دلایلی مستدل ثابت می کند.

—————————————————

سیبِ پزشکی/دکتر حامد حاتمی

سایتی برای مبارزه با شایعات

مدتی پیش صفحه ای در فیس بوک به همین منظور شکل گرفت و اسم آن را “ستاد مبارزه با چرندیات” گذاشتند این صفحه که حالا بیش از ۶۰ هزار طرفدار دارد، چند روز پیش سایت خود را هم راه انداخت تا شایعات راست و دروغ را به اطلاع همه برساند.

سایت گمانه حرکت خوبی است برای جا انداختن تفکر علمی و استنادی در دنیای مجازی. “سیب پزشکی” برای دست اندرکاران این سایت آرزوی موفقیت می کند.

—————————————————

 

روزنامه نگار شهر خاکستری/محمد خواجه‌پور

گمانه: ستاد مبارزه با چرندیات

اگر هر از چند وقتی شایعات اینترنتی اعصاب شما را به هم می‌ریزد و تازه آن دوست گرامی فرستنده به هیچ صراط مستقیمی مومن نیست، آدرس گمانه را یادداشت کنید. گمانه در ابتدا یک صفحه با عنوان ستاد مبارزه با چرندیات در فیس‌بوک بود. گمانه سعی می‌کند خبرهای داغ شبکه‌های اجتماعی را از نظر صحت بررسی کند.

—————————————————

 خودنویس

سایت «گمانه» برای مبارزه با چرندیات اینترنتی

برای مبارزه با حقه‌های اینترنتی و باورهای غلط عامه یک صفحه فیس‌بوکی به نام «ستاد مبارزه با چرندیات» وجود دارد که تلاش می‌کند مورد به مورد این شایعات را بررسی کند و آنها را نقض کند. سایت گمانه،‌ محصول تازه این ستاد است.

—————————————————

 

پیشانی/حامد صفایی پور

سایتی برای مبارزه با چرندیات و ایجاد تردید سالم

گمانه، سایتی برای ایجاد “تردید سالم” و تمرین “سخت باوری” و  تفکر نقادانه است

—————————————————

معرفی سایت گمانه در برنامه کلیک

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=I1xrC4P4zcI&w=560&h=315]

دانلود برنامه کامل دانلود بخش مربوط به معرفی گمانه
————————————————–

دویچه وله / به جنگ شایعه و دروغ با “ستاد مبارزه با چرندیات”

وبلاگ‌ها و سایت‌های بسیاری شایعات را از روی دست هم کپی می‌کنند، کاربرانی که مجذوب این اخبار کذب می‌شوند، آن‌ها را بازنشر می‌دهند و کار به جایی می‌رسد که وقتی در گوگل کلید‌واژه‌ای را جست‌وجو می‌کنید، اخبار کذب و دروغ نتایج اصلی‌‌ای هستند که بر صفحه مانیتور ظاهر می‌شود.

“ستاد مبارزه با چرندیات” صفحه‌ی پرطرفداری در فیس‌بوک است که با پشتکار با رواج شایعه و دروغ در فضای وب فارسی مقابله می‌کند و حقیقت را جلوی چشم کاربران می‌گذارد.

————————————————–

معرفی سایت گمانه در برنامه “برخط” شبکه آموزش سیما

برنامه “برخط” که در زمینه آی تی فعالیت دارد در برنامه ۲۵ فروردین ۹۱ به معرفی سایت گمانه و پیج ستاد مبارزه با چرندیات پرداخت.

ویدیوی این برنامه را در یوتیوب مشاهده بفرمایید.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=wCNz8ZhAQGk&w=560&h=315]

دانلود برنامه کامل/ دانلود بخش مربوط به معرفی گمانه

 

————————————————–

معرفی ستاد مبارزه با چرندیات در مجله چلچراغ

هفته نامه چلچلراغ در مجله شماره ۵۸۸ خود به معرفی ستاد مبارزه با چرندیات و سایت گمانه پرداخت.

در این مطلب که با عنوان “گروهی که مچ خالی بندها را می گیرند؛ شایعه فروخته شده پس گرفته نمی شود” منتشر شد با یکی از ادمین های این پیج مصاحبه شد و تعدادی از مطالب آن مورد بررسی قرار گرفت.

40cheragh

Be Sociable, Share!
theme
?>